ترفند

آموزش مرحله به مرحله اتصال گوشی به تلویزیون هوشمند و معمولی

اتصال گوشی به تلویزیون

به دلیل کاربرد بیش از حد گوشی‌های هوشمند و تلویزیون‌ها در دنیای مدرن امروزی یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های کاربران چگونگی اتصال گوشی به تلویزیون است. در واقع با اتصال موبایل به تلویزیون افراد می‌توانند در صفحه‌ای بزرگ‌تر با برخی امکانات ویژه و مخصوص (تلویزیون‌های هوشمند) بسیاری از امورات خود را انجام دهند.

نحوه اتصال گوشی به تلویزیون نیز در بازدهی این فرایند تاثیر بالقوه‌ای دارد. در ادامه این مطلب برخی از بهترین و سریع‌ترین روش‌های اتصال گوشی به تلویزیون در مدل‌های مختلف را مرحله به مرحله معرفی می‌کنیم.

آموزش صفر تا صد اتصال گوشی به تلویزیون

انواع روش‌های اتصال گوشی به تلویزیون

برای اتصال گوشی به تلویزیون بسته به نوع هوشمند یا معمولی بودن تلویزیون باید یک روش مناسب انتخاب شود. در حالت کلی دو نوع روش برای اتصال موبایل به تلویزیون وجود دارد:

 • اتصال با استفاده از کابل
 • اتصال بدون کابل

فرایند اتصال بدون کابل (بی‌سیم) گوشی به تلویزیون شامل روش‌های مختلف از جمله قابلیت Screen Miroring، Miracast، شبکه وای فای، بلوتوث و برخی نرم‌افزارهای کاربردی است.

آموزش اتصال گوشی به تلویزیون‌های معمولی و قدیمی

برای اتصال گوشی به تلویزیون‌های قدیمی و معمولی باید از برخی کابل‌های مخصوص استفاده شود. کابل USB یکی از بهترین روش‌ها برای اتصال موبایل به تلویزیون معمولی و غیر هوشمند است. در واقع آن دسته از تلویزیون‌هایی که درگاه HDMI ندارند تلویزیون معمولی و قدیمی محسوب می‌شوند. برای اتصال تلفن همراه خود به چنین تلویزیون‌هایی باید از روش‌هایی چون کابل RCA و کابل AV استفاده کنید.

اتصال گوشی به تلویزیون‌های قدیمی و معمولی با ChromeCast

درصورتی‌که تلویزیون شما قابلیت ChromeCast را ندارد، می‌توانید دستگاه مخصوص آن را خریداری کرده و به تلویزیون متصل کنید. پس از انجام این کار به راحتی می‌توانید گوشی خود را به تلویزیون با استفاده از قابلیت Cast متصل کنید. البته برای انجام این کار باید تلویزیون شما درگاه HDMI داشته باشد. مراحل اتصال گوشی موبایل به تلویزیون‌های معمولی با استفاده از ChromeCast عبارت‌ است از:

 1. متصل کردن دانگل ChromeCast به درگاه HDMI تلویزیون
 2. متصل کردن طرف دیگر دانگل به موبایل از طریق کابل USB
 3. وصل شدن به HDMI مناسب در داخل تلویزیون با استفاده از کنترل
اتصال گوشی به تلویزیون معمولی با ChromeCast

آموزش اتصال گوشی به تلویزیون هوشمند با کابل

یکی از ساده‌ترین روش‌های اتصال گوشی به تلویزیون از نوع هوشمند استفاده از کابل USB است. البته استفاده از این روش همواره محدودیت‌هایی داشته و با استفاده از آن تنها می‌توان برخی از فایل‌ها را در صفحه نمایش تلویزیون به اشتراک گذاشت.

برخی از گوشی‌های هوشمند از کابل MHL پشتیبانی می‌کنند؛ برای اتصال این نوع از گوشی‌ها به تلویزیون سونی کافی است تا کابل را به گوشی متصل کرده و سر دیگر آن یعنی HDMI را به درگاه مخصوص تلویزیون متصل کنید. به بیانی دقیق‌تر کابل MHL از کابل USB و کابل HDMI تشکیل شده است.

البته با استفاده از این نوع کابل می‌توانید گوشی خود را با اتصال به تلویزیون شارژ کنید. برای انجام این کار باید سر میکرو USB را به گوشی متصل کرده و سر HDMI را به درگاه تلویزیون وصل کنید.

اتصال گوشی به تلویزیون با کابل HDMI

یکی از پرکاربردترین کابل‌ها در تلویزیون‌‌های هوشمند امروزی کابل HDMI است. با استفاده از این کابل به راحتی می‌توان گوشی‌های موبایل را به تلویزیون دارای درگاه HDMI متصل کرد. البته ورژن جدیدی از کابل‌های HDMI وجود دارند که یک سر آن‌ها دارای پورت USB تایپ C بوده و به راحتی به موبایل وصل می‌شوند. با خرید این نوع کابل می‌توانید بدون هیچ گونه آموزش خاصی گوشی موبایل خود را به تلویزیون متصل کنید. در غیر این صورت باید تبدیل تایپ سی به HDMI را خریداری کنید.

اتصال موبایل به تلویزیون با کابل hdmi

آموزش اتصال گوشی به تلویزیون بدون کابل (Screen miroring)

در صورتی که به هیچ نوع کابلی دسترسی ندارید، به راحتی می‌توانید گوشی خود را به تلویزیون‌های ایکس ویژن متصل کنید. بهترین روش اتصال گوشی به تلویزیون ایکس ویژن بدون کابل استفاده از قابلیت Screen Miroring است. با استفاده از قابلیت آینه کردن تصویر بدون نیاز به کابل و از طریق شبکه وای فای می‌توانید تصویر گوشی خود را به صفحه تلویزیون اسکرین کنید. برای استفاده از این روش باید نسخه اندروید تلفن شما بالاتر از 5.0 باشد. نحوه اتصال گوشی به تلویزیون با روش Screen Miroring: 

 1. به هنگام اتصال گوشی خود به این تلویزیون‌ها از طریق اسکرین صفحه باید ابتدا به بخش Google Home تلویزیون متصل شوید.
 2. Wi Fi گوشی و تلویزیون را روشن کنید.
 3. قابلیت Screen Miroring را در گوشی از نوار بالایی فعال کنید.

یکی از اصلی‌ترین مزایای متصل شدن گوشی به تلویزیون از طریق Screen Miroring قابلیت چرخش صفحه تلویزیون هم‌زمان با چرخش صفحه موبایل است.

آموزش کامل اتصال گوشی به تلویزیون هوشمند با برنامه DLNA  

یکی از بهترین راه‌های اتصال گوشی به تلویزیون از نوع Smart یا همان هوشمند استفاده از روش DLNA است. DLNA از جمله قابلیت‌هایی است که بسیاری از تلویزیون‌های هوشمند از آن پشتیبانی می‌کنند. DLNA یک برنامه مخصوص اتصال موبایل به تلویزیون است که باید آن را دانلود کنید. پس از ورود به این برنامه 4 گزینه مختلف برای شما نشان داده می‌شود که در بین این گزینه‌ها باید روی تلویزیون کلیک کنید.

این روش علاوه بر پشتیبانی از گوشی‌های اندروید، قابلیت متصل کردن گوشی‌هایی با سیستم عامل IOS را دارد. در واقع اگر شما صد خرید Apple TV ندارید روش DLNA بهترین روش برای متصل کردن گوشی آیفون شما به تلویزیون است. برای متصل کردن گوشی آیفون به تلویزیون با این روش حتما باید برنامه‌هایی مانند MC Player و Sunshine را روی موبایل خود نصب کنید.

اتصال گوشی به تلویزیون با DLNA

آموزش اتصال گوشی به تلویزیون با روش Miracast

بهترین روش برای متصل کردن گوشی به تلویزیون‌های هوشمند بدون نیاز به کابل روش Miracast است. برای بهره‌گیری از این روش ابتدا باید از پشتیبانی تلویزیون خود از Miracast مطمئن شوید. البته باید نسخه اندروید گوشی موبایل شما بالاتر از 4.2 باشد.

برای بررسی وجود قابلیت Miracast در تلویزیون خود به دفترچه راهنما آن مراجعه کرده و یا در اینترنت مدل دقیق تلویزیون خود را وارد کنید. در صورت وجود کلیه این شرایط برای اتصال گوشی موبایل به تلویزیون از طریق Miracast باید مراحل زیر را پیس ببرید:

 1. ابتدا به منوی تنظیمات تلویزیون خود مراجعه کرده و قابلیت Miracast را فعال کنید.
 2. سپس این قابلیت را در گوشی خود فعال و اتصال میراکاست بین تلویزیون و گوشی را فعال کنید.

اتصال موبایل به تلویزیون از طریق Wi-Fi Direct  

از جمله پرکاربردترین روش‌های اتصال گوشی به تلویزیون وای فای دایرکت است. باز طریق شبکه WiFi Direct می‌توان به شکل پیشرفته‌تری به تلویزیون متصل شد. در این روش سرعت و کیفیت انتقال تصویر از موبایل به تلویزیون نسبت به سایر روش‌های اتصال بسیار بیشتر است.

البته اتصال گوشی به تلویزیون سامسونگ به دلیل وجود برخی قابلیت‌های خاص در این نوع تلویزیون‌ها بسیار ساده و سریع است. با استفاده از انواع روش‌های بدون نیاز به کابل می‌توان به راحتی گوشی‌های اندروید و حتی IOS را به تلویزیون‌های سامسونگ متصل کرد. در تلویزیون‌های سامسونگ علاوه بر این روش با استفاده از قابلیت Smart View هم می‌توان اسکرین صفحه را انجام داد.

پیشنهاد میکنیم بخوانید : راهنمای خرید گوشی سامسونگ

شرط اصلی استفاده از این روش علاوه بر پشتیبانی تلویزیون از این قابلیت، برخورداری گوشی موبایل نیز این آپشن است. برای متصل کردن گوشی به تلویزیون از طریق وای فای دایرکت باید مراحل زیر را به ترتیب طی کنید:

 1. وارد شدن به بخش تنظیمات گوشی
 2. فعال کردن گزینه اتصالات (Connections)
 3. فعال کردن گزینه Wi-Fi Direct در گوشی
 4. فعال کردن وای فای دایرکت در تلویزیون

برطرف کردن مشکل عدم اتصال گوشی IOS به تلویزیون

فرایند اتصال گوشی اندروید یا سیستم عامل دسکتاپ به این تلویزیون‌ها بسیار ساده و سریع است. در حالی که در اغلب اوقات گوشی‌هایی با سیستم عامل IOS قابلیت اتصال به تلویزیون را ندارد. اما برند اپل برای برطرف کردن این مشکل قابلیتی تحت عنوان AirDrop را به تلویزیون‌های هوشمند خود افزوده است. این قابلیت بر مبنای وای فای دایرکت ساخته شده و به همین دلیل می‌تواند یک اتصال کاملا پیوسته، باکیفیت و بی‌نقص را ایجاد کند.

برای اتصال گوشی به تلویزیون سونی با استفاده از این روش کافی است تا به بهش وای فای موبایل خود مراجعه کرده و گزینه AirDrop Everyone را لمس کنید. البته در ادامه این روند باید هات اسپات گوشی خود را هم روشن کنید.

 1. مراجعه به وای فای گوشی
 2. لمس گزینه AirDrop Everyone
 3. فعال کردن هات اسپات گوشی
 4. فعال کردن وای فای تلویزیون
آموزش اتصال گوشی آیفون به تلویزیون

متصل کردن گوشی موبایل به تلویزیون با بلوتوث

برای اتصال گوشی به تلویزیون از طریق بلوتوث باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. ابتدا بلوتوث موبایل خود را روشن کرده و سپس بلوتوث تلویزیون را روشن کنید.
 2. سپس به بخش Home تلویزیون مراجعه کرده و از بخش تنظیمات گزینه بلوتوث  و سپس گزینه افزودن دستگاه را لمس کنید.
 3. در فهرست نمایش داده شده نام بلوتوث موبایل خود را پیدا کرده و فرایند جفت‌سازی را انجام دهید. پس از وارد کردن رمز عبور گوشی در تلویزیون، موبایل به دستگاه متصل می‌شود.

در تلویزیون‌های LG می‌توان به راحتی با استفاده از بلوتوث گوشی موبایل را متصل کرده و صفحه آن را اسکرین کرد. در واقع برای اتصال گوشی به تلویزیون ال جی نیازی از طریق بلوتوث دقیقا باید مراحل فوق را طی کنید. البته تلویزیون‌های هوشمند و تمام هوشمند ال جی قابلیت‌های بسیاری داشته و می‌توان از طریق روش‌های مختلفی صفحه نمایش گوشی را در داخل آن‌ها اسکرین کرد.

اتصال گوشی به تلویزیون با کابل MHL

بسیاری از افراد به دلیل اینکه گوشی موبایل یا تبلت آن‌ها از کابل HDMI پشتیبانی نمی‌کند نمی‌توانند به تلویزیون‌ متصل شوند. برای برطرف کردن این مشکل بهترین راهکار استفاده از کابل MHL است. با استفاده از این کابل به راحتی می‌توان فرایند اتصال گوشی به تلویزیون ایکس ویژن را در کمترین زمان انجام داد. برای انجام این کار باید مراحل زیر را پیش ببرید:

 1. تهیه کردن کابل تبدیل USB به MHL
 2. متصل کردن سری USB به گوشی
 3. متصل کردن سری HDMI به تلویزیون  

اتصال گوشی به تلویزیون با استفاده از SlimPort

یکی دیگر از بهترین روش‌ها برای اتصال گوشی به تلویزیون برند ایکس ویژن استفاده از اسلیم پورت است. این پورت شبیه کابل MHL است. البته با استفاده از SlimPort می‌توانید خروجی‌های VGA، DVI و Display Port را هم تولید کنید.

در صورتی که تلویزیون شما از نوع معمولی بوده و از پورت HDMi پشتیبانی نمی‌کند می‌توانید از روش Slim Port برای اتصال گوشی به این تلویزیون استفاده کنید.

سوالات آموزش اتصال گوشی به تلویزیون

سخن پایانی

در این مقاله آموزش اتصال گوشی به تلویزیون هوشمند و معمولی با استفاده از روش‌های مختلف در اختیار شما قرار داده شده است. با خواندن مطالب فوق شما می‌توانید با استفاده از انواع روش‌هایی چون برنامه DNLA، قابلیت Screen Miroring، Wi-Fi Direct و… به راحتی گوشی را تلویزیون خود متصل کنید. البته برای اتصال گوشی به تلویزیون در هر یک از این روش‌ها ابتدا قابلیت‌های تلفن همراه و تلویزیون خود را بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *